Hedeflere ulaşmak, Strateji ve taktiklerin uyumuna bağlıdır!

Garry KASPAROV – Zirveye Çıkan Yol

garry_kasparovBu alıntıda yazmış olduğum paragraflardan önce ve sonra, bunları tamamlayan yazılar elbette ki var. Bunu, kitabın yalnızca özlü sözlerden ibaret olduğu gibi bir düşünceye kapılmamanız için söylüyorum. Ayrıca kitabın kendisinden bahsetmem gerekirse de, şunu söyleyebilirim: Satranç ile ilgilenen veya ilgilenmeyen, stratejik düşünmeyi seven veya bunun nasıl olacağı hakkında örnekler isteyen, zafere yani başarıya ulaşmanın yollarını araştıran bir kişiyseniz, bu kitap size göre. Kitabın başlığından da anlaşılacağı gibi kitapta, zafere ulaşmanın yolları var, ve Kasparov da bunu kendi dünya görüşü çerçevesinde açıklamış, tanımlamış ve bu konuda örnekler vermiş. Bu konularda bilgi edinmek ve gerçek bir satranç oyuncusunun olaylara nasıl ayrıntılı ve farklı açılardan bakabildiğini az da olsa kavrayabilmek için okumanızı tavsiye edebileceğim bir kitap. Ayrıca Kasparov’un bunca sene nasıl olup da zirvede kaldığının da cevabını bulacaksınız… Hayran olmamak elde değil…

Yazıları bu şekilde buraya aktarmamdaki sebep, kendi amaçlarım ve hayat felsefem doğrultusunda, bana ek bilgi olsun diye, ve ayrıca motivasyon aracı olarak da kullanabilme düşüncesiydi. Size de belki bir feyz verir, ya da içlerinden birini ya da daha fazlasını kullanmak isterseniz diye, işinize yarar ümidiyle, paylaşmak istedim.

——————————————————————————————-

Sun Tzu – Taktik olmadan strateji, zafere uzanan en yavaş yoldur. Strateji olmadan taktik, yenilgiden önceki gürültüdür.

“Neden?” sorusu taktikçileri stratejistlere dönüştürür. Herkesin bir hedefi olabilir, fakat hedefe ulaşmanın yolu da “neden?” diye sorarak başlamaktır.

Yaptığım şeyi “neden” yapıyorum? [i]Bu soru gerçekten önemlidir, çünkü amaçsız yapılan bir iş ne verimlidir ne de kişiye bir faydası vardır, üstelik de bir çok hatayı içinde barındırabilir.

Sadece “değişim” olsun diye, değişime gitmekten kaçının. Sürekli değişen bir strateji, hiç strateji olmamasından farksızdır.

Özgüven zayıfladığı anda, kararsızlık ve hatalar peşinden gelir. Kendimize güvenmezsek, kararlarımızı erteleriz, bu da yıkıcı bir endişe döngüsüne ve zaman baskısına sürükler. Ben her oyuna başlarken, kazanacağıma inanarak başlarım! İçeriye (maç yapacağı odayı kastederek) girmeden önce, turnuvanın galibi olacağımı hissederim!

Sadece küçük taktiklerle, yani strateji olmadan, satranç oyunu dahi şans oyunu gibi gözükür.

MZK: Malzeme, Kalite, Zaman. Zamanı doğru kullanarak, malzemeden azami yarar sağlanabilir ve nihai amaç olan kaliteye ulaşabiliriz.

Risk almak her girişimde esastır. Ama, asıl önemli olan, riskin bağlamıdır. Eğer zayıf durumdaysanız ve olumsuz dengesizlikler içindeyseniz, bunları stratejinize katmanız gerekir.

Düşünüp öğrenebileceğiniz, rakiplerinizi şaşırtmak için kullanabileceğiniz bir alan yaratarak, kendinize yeterince zaman ayırın.

Goethe – Bilmek yeterli değildir, uygulamalıyız. İstemek yeterli değildir, yapmalıyız!

Psikolojik gücünüzü korumazsanız, engellerle karşılaştığınızda yeterince iyi tepki veremezsiniz. Psikolojik kaslar da tıpkı zihinsel ve fiziksel olanlar gibi, kullanılmadıkları zaman zayıflar.

Acı ama gerçek; hayattaki her girişimde dikkate alınması gereken bir ders vardır: Şimdi kötü performans göstermek, daha sonra iyi olacağınız anlamına gelmez. Devam etmek ve mücadeleyi sürdürmek yerine, kısa bir geri çekilme, kendinizi toparlamanızı ve zafer kazanmanızı sağlayabilir.

John F. Kennedy’ni bir deyişine göre, Çince “kriz” anlamına gelen kelime, iki karakterden oluşuyor; biri fırsat diğeri tehlike anlamına geliyor. Kriz aslında bir dönüm noktasıdır, riskin yüksek ve sonucun belirsiz olduğu kritik bir durum anlamına gelir. Bu da hem tehlike hem de fırsat demektir.

Bir konuyu öğrenmenin en kolay yolu, onu öğretmektir.

Her kaşif gibi önce rotamızı, stratejimizi belirlemeliyiz. Sonra kaynaklarımıza bakmalı, onları yönlendirmeli, ihtiyacımız olanı kullanmalı, ve gereksiz yükü atmalıyız! Yola çıktıktan sonra, kesin taktiksel bakış açısını korumalı ve aksi işimize yaramadığı sürece bir çatışmadan asla geri çekilmemeliyiz.


[i]   Kitaba dahil olamayan bir yazıdır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s