Her “İŞ GÖRÜŞMESİ”nde Yapman Gereken Şey

Image

Son zamanlarda yeni bir kuruluş olan “Likeable Local” şirketimiz için mükemmel bir aday ile görüşme yaptım. Bayanın mükemmel bir özgeçmişi, etkileyici kişiliği, ve, görünüşe göre de, mükemmel bir iş etiği vardı. Kültürümüzle de tam bir uyum içinde olacak şekilde başarıyı  hedefleyerek giyinmişti. Tüm sorularımı çok iyi şekilde cevaplamıştı, ve görünüşe göre şirketimiz için en iyi potansiyele sahipti. Fakat, tüm bunlara rağmen, bir sonraki görüşmeye çağırılmadı, ve ben de kesinlikle onu işe almayı düşünmedim. Peki, yanlış olan neydi?

Ne zaman ki kendisine sorusu olup olmadığını sorduğumda, adayımız şöyle cevapladı “Yok, gerçekten, sizleri internet üzerinden çok uzun süredir takip ediyorum ve şimdiden hakkınızda herşeyi biliyormuş gibi hissediyorum.”

Bu elbette ki çok büyük bir fiyaskoydu.  Bana soru sormayarak, daha fazla öğrenmeye, değer yaratmaya ve de firmamıza önem vermediğini göstermiş oldu.
Ben böyle bir adayı elbette ki işe almam, çünkü sorunlarındaki eksiklikle, bana işe girme arzusundan yoksun olduğunu ve şirketimiz ve alınacağı pozisyon hakkında  merakının olmadığını göstermiş oldu.

Her iş görüşmesinde yapılası gereken en önemli şey çok güzel sorular sormaktır.

En iyi soruyu sormanın kilit noktası zaten cevabını bildiğin veya tahmin edebildiğin soruları sormamaktır. “Pozisyonun gerektirdikleri nelerdir?” veya “İzin politikanız nelerdir?” gibi sorular…

İşte bir sonraki iş görüşmenizde sorabileceğiniz veya kullanabileceğiniz 9 süper soru. Tabi ki de bu sorular geneldir ve duruma göre değiştirilebilir:

1)      Sizce bu pozisyon için en uygun aday kimdir?

2)      Yapacağım bu işin şirketin misyonuna nasıl bir katkısı olacak?

3)      Bu pozisyonda çalışan en son kişinin en iyi yanları nelerdi?

4)      İş tanımının dışında olarak, şirkete daha fazla katkı yapabilme adına bana söyleyeceğiniz 3 şey ne olurdu?

5)      Departmanımın hedeflerine en iyi hangi şekilde katkım olur?

6)      Şirketin kültürüne ve moraline katkı sağlayabilmem için beni nasıl görmek istersiniz?

7)      Burada karşılaşabileceğim en büyük zorluk sizce neler, ve böyle bir sorunun üstesinden nasıl gelebilirim?

8)      Şirketin veya departmanın 1 sene içerisinde hangi noktaya geleceğine dair fikriniz nedir? Veya 3-5 yıl zarfında?

9)      Başarıya ulaşmak için takımıma veya size nasıl yardım edebilirim?

Tabi ki de, erkenden yapmış olduğun her ön araştırma, şirketin güncel gelişmelerine, haberlerine, yeni ürün tanıtımına, planlarına vs. dair daha özel sorular sorabilmen demektir. Fakat işte size bir alt çizgi:

Gerçekten zekice ve gerçekten ilgin olduğunu gösteren sorular sor, ve bu sorularla başarı odağında katkının ne olacağını belli et.

Ayrıca şunu da hatırla ki, iş görüşmesi 2 yol ayrımı olan bir sokaktır. Soru sorarak, iş görüşmesine gittiğin şirket hakkında daha iyi bir bilgiye de kavuşursun, ve burada gerçekten çalışmak isteyip istemediğini de kavramış olursun.

İş görüşmesi aynen bir buluşma gibidir. Buluşma da 2 yol ayrımı olan bir sokak gibidir, 2 taraf da birbirlerine uygunluklarını gözlemler. Sürekli konuşan bir buluşmacı, birbirlerine uyumlu bir çift olsalar dahi, diğerine ilgisizmiş gibi gözükür. Iş görüşmesinde de durum aynıdır. Güzel sorular sorarak onlara yatırım yapılabilir birisi olduğunuzu ve gerçekten ilginiz olduğunu gösterin.

Ne zaman ki bir iş arayan Likeable’a sadece güzel cevaplarla değil de aynı zamanda güzel sorularla gelirse, onları işe almak için gerçekten istek duyuyorum. Ve ne güzeldir ki, burada sorularına güzel cevaplar bulabiliyorlar ve burada çalışabilmek adına heyecan duyuyorlar.

Şimdi sizlere soru sorma sırası bende. Iş görüşmelerinde ne tür sorular sordunuz? Eğer Yönetici iseniz, İş Alım Uzmanı iseniz, veya İnsan Kaynaklarında çalışıyorsanız iş arayanlara ne tür sorular sormasını öneriyorsunuz? Veya ne tür sorular sorulmaması gerekiyor? Lütfen aşağıdaki yorum bölümüne  cevaplarınızı yazınız ki hepimizin faydasına olsun, ve bu makalenin faydalı olduğunu düşünüyorsanız paylaşabilirsiniz.

Link: “http://www.linkedin.com/today/post/article/20130606153931-15077789-the-1-thing-you-must-do-in-every-job-interview

Yazar: Dave Kerpen

Çeviri: Çağrı Çığman

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s