“Mülakat Çok İyi Geçmişti Oysa ki”

GörselBu yazıda sizlere Sayın Selin Yetimoğlu’nun yazmış olduğu “Mülakat Çok İyi Geçmişti Oysa ki” başlıklı yazıyı olduğu gibi aktaracağım… Çünkü bu yazı BOZULAMAZ :)) Başarılı bir yazı olmuş, ders alınacak noktalar var. Dikkat Lütfen ;)

—————————————–

Birçok aday mülakattan çıkınca yakın çevresi sorduğunda iş görüşmesinin oldukça iyi geçtiğini söylüyor. Ancak o “birçok” adayın ne yazık ki “çok az” bir kısmının mülakatı gerçekten iyi geçiyor.

Adaylar bazen en doğru cevapları verdiklerini, en uygun aday olduklarını, zaten başvururken de mükemmel bir CV ile başvurmuş olduklarına inanıyorlar.  Bense yıllardır gördüklerimden ve duyduklarımdan sonra bu “aşırı özgüven”in adayların gerçeği görmelerine engel olduğuna inanıyorum.  Özgüven olumlu bir özelliktir ancak fazlası kişinin haksız olduğu durumları kabul etmeyerek yanlışlarını düzeltme yoluna gitmeyeceği düşüncesini oluşturur.

Zira infografikte de sonuçları yer alan araştırmaya göre, işe alımcılara göre CV’de yapılan en yaygın hata dilbilgisi ve imla hataları. Ben de daha mezun olduğu üniversitenin ismini doğru yazamayan, daha da kötüsü yazdığını kontrol etmeden geleceğini böylesine direkt etkileyecek bir başvuruda bulunan adayların başkasının kurumunda çalışırken daha da dikkatsiz olacağına inananlardanım.

Mülakat esnasında yapılan en yaygın hatalardan biri de görüşmeye hazırlıksız gelmektir. O mülakatta size sorulacak sorulardan biri yaklaşık %90 ihtimalle “neden şirketimizde çalışmak istiyorsunuz, şirketimiz hakkında ne biliyorsunuz?”  gibi “bakalım araştırdın mı görüşmeye gelmeden?” sorusunun kibarlaştırılmış versiyonlarıdır.

Yine aynı araştırmaya göre bir pozisyonu kapatmak için görüşülen adaylar değerlendirilirken en fazla önem adayın istekli olup olmamasına veriliyor. Kısaca, eğer şirketin ne yaptığını, rakiplerinin kimler olduğunu, ne tür etkinliklerde yer aldığını, en basitinden artık en küçük kırtasiye dükkanlarının bile web sitelerinde yer alan vizyon misyonunu öğrenme çabasına girmemiş bir adayın istekli olmadığı açıkça ortadadır, haliyle bu adayı elemek için elimizde gayet somut bir sebep vardır.

Adaylar değerlendirilirken istekten sonra önem verilen diğer kriterler ise sırasıyla maaş beklentisi ve uyumluluk olarak devam ediyor. Görüldüğü gibi ilk üç kriter hangi okuldan mezun olduğunuz, teknik olarak neler yapabildiğiniz değil. Tamamen mülakatta gösterdiğiniz performans ve kendinizi ne şekilde ifade ettiğiniz.

Zaten en önemlisi mezun olunan okul ve teknik yeterlilik olsaydı o hep karikatürlere konu olan “en güçlü ve zayıf yönleriniz nelerdir, 5 yıl sonra kendinizi nerede görüyorsunuz” soruları ortaya çıkmazdı. :)

——————————————-

Yazar: Selin Yetimoğlu

Link: http://www.infopik.com/infografik/bir-ise-alimcinin-ik-itiraflari

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s