DÖVME SONRASI BAKIM

Selam herkese!
Bu seferlik internette Türkçe kaynaklarda araştırmama rağmen pek bulamadığım bir konu üzerinde, hoşuma giden bir siteden alıntıyı çevirerek sunuyorum sizlere.
Eğer dövme yaptırdıysanız, bu yazı ilginizi çekecektir. Aşağıdaki bilgiler, dövmenizi nasıl daha sağlıklı bir şekilde koruyabilirsiniz ve rengini nasıl daha uzun süre canlı tutabilirsiniz, bunları öğretecektir.
NOT: Elbette Türkçe’ye çevirirken hatalarım olacak. Ama kalıptan ziyade anlam üzerinde odaklansak… Lütfen…
Keyifli okumalar.

DÖVME SONRASI BAKIM (TATTOO AFTERCARE)

Katie iş başındayken!

1.png

1) İyileştirme özellikli kremler arasında en beğendiğiniz hangisi?

Konu dövme sonrası bakım olunca, bazı şeyleri olabildiğince basit ve doğal tutmaya çalışıyorum. Yıllar önce dövmelerimi yaptırmaya başladığımdan beri çeşitli ürünleri deneyimledim, ve şanslıyım ki çabuk ve kolay iyileşebilen bir cildim var, ama bu aşamada farkettiğim şey, doğal ürünler kullanmak çok daha sorunsuz bir iyileşme süreci geçirilmesini sağlıyor.
Dövme sonrası bakım ürünleri seçerken herkesin cildinin farklı olduğu mutlaka göz önüne alınmalıdır; bazıları için iyi gelen bir losyon/krem, diğer bir kişi için iyi gelmeyebilir.
Yeni dövme yapılmış bir deri bölgesi doğal bir süreç içerisinde iyileşmeli ve o bölge süreç içerisinde iyi nefes almalı, ve yeni dövme üzerinde sürülen her hangi bir ürün vücudun kendi yenilenme sürecine destek olmalı. Genellikle, geleneksel ürünler gözenekleri tıkayan ve deriyi rahatsız eden çok fazla kimyasal içeriklere sahiptir; ben şahsen GDO’suz, doğaya zarar vermeyen, hayvanlar üzerinden deney yapılmamış organik ürünleri tercih ediyorum. Aşağıda bazı favorilerim bulunmaktadır:  
Anchor & Bliss Bare Bones Oil Moisturizing
2
İçerikleri: Üzüm çekirdeği yağı, aspir yağı, kanola yağı, kayısı çekirdeği yağı, inca omega yağı, vitamin E
Bu ürün, vegan ürünler üreten ve hayvanlar üzerinde deney yapmayan, değeri büyük ama kendisi küçük Avustralya menşeli cilt bakım şirketi tarafından üretilmiştir. Bun şirketin aynı zamandabaşka iki nemlendiricisi de bulunmaktadır (ben sadece kokusuz versiyonunu denedim). En beğendiğim dövme sonrası bakım kremidir. Bu ürünü sadece iyileşmeye yardımcı bir ürün olduğu için değil, günlük nemlendirici olarak da kullanıyorum. Deride hafif duruyor (üstelik çok yağlı değil) ve çok da iyi bir şekilde nemlendiriyor. Üstelik uzun süre etkisini koruyor.
 Escents Skin Repair Moisturizing Butter
3.png
İçerikleri: Jojoba yağı, avokado yağı, üzüm çekirdeği yağı, kakao yağı, balmumu, shea yağı, %100 saf uçucu yağlar (sardunya, helicrisyum ve çay ağacı), E vitamini, havuç yağı  
Bu ürün benim, dövmem iyileşirken, bazı sorunlu bölgelerde sıkıntı ile karşılaşırsam başvurduğum bir üründür (özellikle çok hareket eden ve iyileşmesi zor olan eklem bölgelerinde kullanıyorum). Gerçekten yoğun bir nemlendirici: birazcık yağlı bir yapısı var, o yüzden eser miktarda kullanıyorum, fakat gerçekten iyileşme sürecini hızlandırıyor ve kaşınan noktalarda yara oluşmasını engelliyor. Birkaç hafta geçmesine rağmen halen sütlü (“milky” demiş ama tam anlayamadım ne demek istediğini, ondan sütlü olarak çevirdim, varsa uygun yorumunuz, aşağıdaki yorum kısmında belirtebilirsiniz) bir görünüme sahip inatçı bölgelerde çok işe yarıyor.
 Organic Manuka Honey Skin Cream
4.png
İçerikleri: Zeytin yağı, balmumu, üzüm çekirdeği yağı, manuka balı, manuka yağı özü, filtrelenmiş su
Bu gösterişsiz ama organik krem, hayvanlar üzerinde deney uygulamayan ir şirketin ürünü olduğu gibi, çok pürüssüz bir islenim yaratıyor ve çok iyi nemlendiriyor. Kanada’da Whole Foods’ta bulabilirsiniz (pazarda benzer içerikli başka ürünler de bulunmaktadır, ama ben içlerinden bu ürünü kullandım). 
Alaffia Shea Butter Blissful Baby Balm
5.jpg
İçerikleri: Shea yağı, saf hindistan cevizi yağı, badem yağı, balmumu, nergis
İyi fiyatlandırılmış ve iyi hassas ciltler için iyi formüle edilmiş bu krem, yeni dövmeyi korurken ve nemlendirirken iyi bir iş çıkarmaktadır. Daha çok yoğun nemlendirici görevi olan bu krem, kuru ciltler için daha uygun. İlk uygulandığında biraz yağlı olmakla birlikte, cilt tarafındanhızlıca emilmektedir. 
Redemption Organic Tattoo Lubricant & Aftercare
6.jpg
İçerikleri: Organik; hint yağı, ayçiçek yağı, balmumu, kakao yağı, hindistan cevizi yağı, sebze gliserini, okroot tozu, calendula yağı, arnika, papatya özü,           biberiye özü, karışık tokoferoller.
Dövme yaptırdığımda bunu kullanıyorum ve aynı zamanda iyi bir dövme sonrası ürünüdür. Özellikle dövme için geliştirilmiş bu krem, yumuşak bir kıvama sahip ve cilde uygulaması kolay. Gerçi Kanada’da bu ürünü elde etmesi zor ve yalnızca dövme tedarik mağazalarından alabiliyorunuz, dolayısı ile nerden almanız gerektiği ile ilgili dövmecinize danışmalısınız.
 
2) Bazı kremlerin sahip olduğu bu doğal içeriklerinin, dövmenin iyileşmesinde daha yardımcı olduğunu düşünüyor musun? Örneğin, shea yağı, hindistan cevizi yağı, bal, balmumu, belli bitki bazlı yağlar, gibi…
Tabiki de! Örneğin üzüm çekirdeği yağından bahsetmem gerekirse, yeni dövmenin bulunduğu bölgeyi nemlendirici mükemmel bir ürün, üstelik hafif, yumuşak yapılı ve kolay bir şekilde emiiliyor. Cildin kendini yenilemesi için yağ asitlerine sahip, ki bu sebeple de cildin hızlı iyileşmesini sağladığı gibi, cildin nem oranını de dengeliyor, ve üstelik anti oksidan ve iltihap önleyici bir yapısı da var. Shea yağı da aynı şekilde iyi bir şekilde nemlendirdiği gibi, cildin hava almasını da sağlıyor. Nergis ise yaraları iyileştirmesi için bitkilel ilaç olarak kullanılıyor. Cildi yatıştırdığı gibi iltihaplanma riskini de azaltıyor (yoğun yapıda merhem olarak bulmak mümkün). Ayrıca manuka balında ve çay ağacı yağında bulunan antibakteriyel özelliklerin de dövmelerin iyileşmesinde yardımcı olduğuna inanıyorum.  

 

3) Peki, dövmelerin iyileşme sürecinde hiç geleneksel nemlendiriciler ile doğal nemlendiriciler arasında bir fark sezdiniz mi?
Benim farkettiğim, geleneksel nemlendiricilerden, doğal yapıdaki nemlendiricilere geçiş yaptığımda dövmelerimin daha kolay ve hızlı iyileştiğiydi. Petrol/mineral yağ bazlı losyonlar ve merhemler, cildi boğuyor, nefes almasını önlüyor, ayrıca gereksiz ve sağlıksız bir çok kimyasalın da dövme sebebiyle açık olan yaralı bölgelere nüfus etmesine sebep veriyor. Bu durum taze dövmede kaşıntıya, iltihaplanmaya ve hatta kabuklanmaya ve dövmenin solmasına sebep veriyor. Geleneksel nemlendiricilerin işe yaramadığını söylemiyorum, ama araştırmalara, bilime ve deneyimlerime göre doğal ürünlerin %100 arkasındayım.  

 

4) Dövme artistlerinin dövme yaparken vazelin kullanmaya son vereceğini düşünüyor musun?
Hiç Waxelene’yi (vazeline alternatif olarak üretilmiş, doğal olduğu iddia edilerek satılan bir ürün/marka) denediniz mi?Vazelin dövme sektöründe çok kullanılan, geleneksel bir ürün olduğundan dolayı, yakın bir zamanda sektörden kaybolacağına inanmıyorum. Yine de, birçok dövme artisti yavaş yavaş doğal ürünlere geçiş yapmaktadırlar, ve bu hareket gittikçe yayılmaktadır. Ve bunun sebepleri arasında sadece müşterinin sağlığı değil, aynı zamanda sürdürülebilirlik ve ekolojik boyutu da vardır.
Ben şahsen dövme aşamasında Waxelene ve Redemption markalarını kullanmaktayım. Bu ürünleri daha efektif buluyorum ve bana göre vazeline göre kullanması daha rahat.

DÖVME ARTİSTİ: Katie Shocrylas
INTERNET SITESI: www.kshocs.com
INSTAGRAM ADRESI: https://www.instagram.com/kshocs

Makalenin tarihi: Ekim 19, 2015
Makalenin Linki: http://www.beautyliestruth.com/blog/2015/10/tattooaftercare

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s