DÖVME BAKIMINDA KULLANILABİLECEK KREMLER/LOSYONLAR

Selam  herkese. 

Bu sefer sizlerle yine dövmeye ilişkin bir konu üzerinden geliyorum.  Başlıkta da sunduğum üzere, dövme akabinde,  dövmeli bölgeye sürebileceğiniz kaliteli kremler nelerdir,  bu başlık altında bunlardan bahsedilecektir.   Tabi,  şunu da belirtmeliyim ki,  bu komple benim çevirimdir.  Türkçe olarak sitelerden gerçekten kaynak olmadığından,  belki arayan olur da buraya denk gelirse,  yardımcı olmuş olurum. Ki o zaman ne mutlu bana :) 

Orijinal sayfa için için linki aşağıda paylaşıyorum.  

Kolay gele :) 

LİNK:
https://authoritytattoo.com/tattoo-lotions-ointments-creams/


DÖVME İÇİN EN İYİ KREM/LOSYON HANGİSİDİR?

Dövme sonrası bakım ürünleri, dövmenizin işlemleri bittikten sonar olabildiğince sağlıklı ve hızlı bir şekilde iyileşmesi için dizayn edilmiştir. Bu makalede, piyasadaki en iyi kremleri/losyonları yorumlayacağız, böylelikle sizler de yeni dövmenizin en sağlıklı şekilde nasıl iyileşmesi gerektiğine dair bilgi sahibi olacak ve içlerinden birini güvenle alabileceksiniz.

Eğer okuyacak vaktim yok diyorsanız, en iyi losyonları/kremleri aşağıda sıraladık:

1

Dövme için En İyi Losyon ve Kremler

Dövme sonrası bakım kremlerini bir araya getirmek ve sizlere sunmak için gerçekten çok yoğun bir şekilde çalıştık ve aşağıda sizlere liste halinde sunduk.

Eğer her hangi bir ürün hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak istiyorsanız, ilgili linke tıklayarak ürünün Amazon sitesindeki çok daha detaylı ve müşteri yorumlarını da içeren web sayfasına yönlendiriliyorsunuz.

Hustle Butter Deluxe    

2.jpg

İçerik: Mango, Aloe Yağı, Organic Shea, Yeşil Çay, Vitamin E karışımı, Organik hindistan cevizi, Biberiye, Ayçiçeği ve Pirinç Kepeği Yağları, Papatya Özü ve Nane Esansı.

Hustle Butter ürünü, şuana kadar denemiş olduğum ne iyi dövme sonrası bakım kremidir. Bu ürün iyileşme sürecinin başında çok iyi iş görmektedir, ve dövmeyi nemli tutarak, bölgeyi de serin ve sağlıklı tutuyor. Eğer kaşınmanız varsa da, gerçekten işe yarayan bir ürün.

Birçok yoruma göre de ilk başlardan itibaren kullanılmaya başlanıp devam edilirse, dövme bölgesinde ara sıra oluşan kaşıntıyı da azaltmaktadır.

Bu krem, tamamıyla vegan dostudur, ayrıca hiç bir şekilde petrol içermemektedir (vazelin gibi değil yani), ve olabildiğince doğal ve organic içeriklere sahip.

Bizim Değerlendirmemiz

Özetlemek gerekirse, bu ürün piyasadaki en iyi dövme sonrası bakım kremi.

Gerçek şu ki, ürünün %100 doğal olması, neredeyse tüm cilt tiplerine de uygun olduğunu, yan etkilerinin olabildiğince az olduğunu (bu genelikle geleneksel bakım ürünlerinde karşılaşılan bir durumdur) göstermektedir.

Benim Notum: Bu ürünü aldım ve kullandım;  çok memnun kaldım.  Kokusu ise ayrıca mest edici.  Kesinlikle öneririm.

Herbal Tattoo Salve

3

İçerik: Organik Calendula, Organik Muz, Organik Karakafes, Organik St John’s Wort, Organik Dulavratotu ve Organik Kekik, Organik Chickweed, Organik Hindistan Cevizi Yağı, Balmumu, E Vitamini ve Biberiye, Mazı, Çay Ağacı Esansiyel Yağları

Tabiki de, bu ürün de hiç bir şekilde petrol içermiyor. Benzer şekilde şu maddeler de bu üründe bulunmuyor: Lanolin, paraben, aloe, sentetik kokular, mineral yağ, buğday, gluten, tahıl and gıda renklendiricisi.

Son derece doğal ve güvenilir bir dövme losyonudur. Bu ürün %100 organiktir ve içeriğinde yapay hiçbir şey yoktur.

Küçük bir aile işletmesinde üretilen bu bitkisel krem, tamamen doğaldır ve yeni dövme üzerine de sürüldüğünde, dövmenin iyileşme kalitesini ve hızını artıran çok kullanışlı bir üründür.

Ürünün en büyük avantajlarından birisi anti mikrobik içeriklere sahip olmasıdır. Bu içerikler sayesinde de iyileşme süreci içerisinde enfeksiyon riskini minimum indirmiş olmaktadır.

Şirketin iddiasına göre, ürün iyileşme sürecinden sonar da kullanılabilecek bir üründür. Bu ürünü dövme o bölgede kalmaya devam ettiği sürece sürebilirsiniz ve böylelikle dövmeni ömrü boyunca iyi gözükmeye devam eder.

Bizim Değerlendirmemiz

 Bu başka bir harika ürün olarak karşımıza çıkıyor. Ürün tamamen doğal ve hem iyileşme sürecinde hem de devamında kullanılabiliyor. Enfeksiyon önleyici enti bakteriyel yapısı ise çok büyük bir avantaj.

Bu ürün çok büyük miktarda müşteriyi memnun etmiştir, ve zamanla da kendini kanıtlamıştır. Birçok dövme üzerinde kendini kanıtlamış olan bu ürünü sizlere tavsiye etmekte hiç bir sakınca görmüyorum.

Tattoo Goo Bakım Kremi

4.jpg

İçerik: Zeytinyağı, kakao yağı, balmumu, buğday tohumu yağı, tokoferil asetat, ayçiçek yağı, lavanta yağı, biberiye özü, D & C yeşil 6

Konu bakım kremlerine geldiğinde, Tattoo Goo markası muhtemelen en çok duyduğunuz markadır. Bu krem hem müşteriler hem de dövme artistleri arasında çok popüler.

Bu ürünün güzelliği, içeriğinin çok sade olması ve bunun içinse en iyi ve doğal içeriklerin kullanışmış olmasıdır. Bu yapay kimyasal ürünlerden uzak durmak isteyen kullanıcılar için çok iyi bir seçim olacaktır – gerçi buradaki listelemiş olduğum ürünlerde, bu türlere rastlayamazsınız.

Ürünün ne kadar doğal ve organik olduğunu açıklayabilmem için size birkaç içeriğinden bahsedeyim: zeytin yağı, kakao yağı, balmumu, buğday tohumu, ayçiçeği ve lavanta yağı.

Sıklıkla ve doğru bir şekilde kullanıldığında bu losyon dövmenizin iyileşme sürecini hızlandırmakta ve bölgenin nemli ve parlak kalmasını sağlamaktadır.

Gerçi yapısı biraz bulaşıcı kıvamda olsa da, bu üründe hiç bir şekilde petrol ürünleri bulunmamaktadır, dolayısı ile aşırı kullanmadığınız müddetçe bölgeyi ve dövmeyi asla boğmayacaktır.

Kokuya gelirsek, birazcık bitkisel bir kokusu bulunmakta. Doğal bir koku duyabilirsinz ama kesinlikle ağır bir kokusu yok.

Bizim Değerlendirmemiz

Genel olarak, bu ürün piyasadaki en iyi losyonlardan bir tanesi, ve iyileşme sürecinin ilk 2-3 haftası içerisinde kullanılsa, dövmenizin iyileşmesi daha düzgün, sağlıklı ve hızlı olacaktır.

Tattoo Skin Silk

5.jpg 6.jpg

İçindekiler: Doğal Shea Yağı, Hindistan Cevizi Yağı, Zeytin Yağı, Doğal Soya Peyniri, Biberiye Yağı, Çay Ağacı, Lavanta

Listedeki diğer ürünler kadar bilinmese de ya da popüler olmasa da, performans olarak diğer abileri gibi gerçekten kaliteli bir ürün.

Tattoo Skin Silk ürünü tamamı ile doğal ve vegan dostu, ayrıca içeriğinde de şunlar gibi en iyi organik maddelere sahip Organik Shea Yağı, Hindistan Cevizi Yağı, Zeytin Yağı, Soya Balmumu, Biberiye, Lavanta ve Çay Ağacı.

Yine, listedeki, tüm losyonlar gibidi, Tattoo Skin Silk petrol ürünleri içermemektedir, dolayısı ile dövmenizin yağlı içeriklerle boğulmasından ya da dövme mükrekkebinin dışarı atmasından korkmanızı gerek bulunmamaktadır.

Bu ürün ayrıca, eğer cildiniz kuruysa ve kaşınıyorsa, cildinize iyi gelecek nemlendirme özelliğine de sahip. Üründen birazcık alıp da, cilt bölgesine ovuştutarak uyguladığınızda, bölgenin hemen rahatladığını hissedeceksiniz.

Bizim Değerlendirmemiz

Bahsettiğimiz gibi, diğer markalar kadar çok bilinmiyor, bu yeni çıkan ve yükselen firma, hem doğal hem de kimyasal içeriklerinde yoksun çok güzel bir dövme losyonu ortaya çıkartmış. Eminim ki, bu ürünü denerseniz pişman olmayacaksınız.

 

Fisticuffs Tattoo Balm
5
Malzemeler: Çay Ağacı Yağı, Hindistan Cevizi Yağı, Shea Yağı, Vitamin E, Kayısı Çekirdeği Yağı, Jojoba Yağı, Buhur, Nane Lavanta, Arı Balmumu, Okaliptus

Bu ürün, pek bilinmeyen bir diğer ürünümüz olmakla birlikte, kesinlikle bahsedilmesi gerekiyor. Bu ürün de aynı şekilde, kimyasal ve petrol içermemektedir, ve yalnızca en iyi kalite içerikleri kullanmaktadır.

Bu ürünün çok iyi iyileştirme yetenkleri bulunmaktadır, ve yeni dövmede meydana gelebilecek sorunların hafifletilmesine yardımcı olmaktadır. Ürünün dövme bölgesine uygulanması ile şişmeleri, acıyı, kaşınmayı ve kuru cilt sorununu hafiflemektedir. Aynı zamanda bakteriye dayalı enfeksiyon kapmalarının önüne de geçmektedir.

Bizim Değerlendirmemiz

Az bilinen, ama daha önce denemeyip gerçekten iyi ve etkili olan olan bir losyon arıyorsanız, kesinlikle kullanmanızı öneririm.


DÖVME İÇİN EN İYİ MERHEMLER

A&D Ointment
ad o

Bu listemizde tek dövme sonrası bakım merhemidir,  çünkü merheme ihtiyacınız olacaksa, kullanmanız gereken tek üründür.

A&D merhemi çeşitli cilt soruları üzerinde uzmanlaşmış olan bir şirket tarafından çıkartılan, cildin de çeşitli görevler için ihtiyaç duyduğu 2 önemli vitamin içeren bir merhemdir. Eğer halen tahmin edemediyseniz, bu vitaminler, A and D vitaminleri.

Bu merhem, listedeki losyonların aksine, petrol ürünü içermektedir. Önceden de bahsettiğimiz gibi, sıklıkla kullanıldığı zaman dövme bölgesini boğabilir ve dövme mürekkebinin dışarı atmasına sebep verebilir. Ama düzgün şekilde ve doğru miktarda kullanıldığı vakit, çok sorun olmayacaktır.

Bu petrol bazlı merhemin en büyük avantajı, kalınca, yani yoğun bir şekilde sürülebildiği için, yeni dövme bölgesinin bakteri ve virüslerden korunmasını sağmaktadır. Bu yüzden de, dövme yaptırdıktan sonra özellikle birkaç günlüğüne de olsa direkt olarak merhem kullanılması tavsiye edilmektedir. Bu birkaç gün geçtikten sonra, losyon ya da krem kullanmalısınız ki, petrol içeriği dövmenin kendisine zarar vermesin.

Bizim Değerlendirmemiz 

Merhemler aslında biraz da tartışmaya açık ürünlerdir. Bir taraftan, bir çok dövme artisti tarafından, dövmenin ilk birkaç gününde tedavinin iyi ve hızlı olması için kullanılmakta ve tavsiye edilmekte.

Diğer taraftan, bir çok kullanıcı da, başlangıçtan beri dövme losyonları kullanmış olsalar da, dövmenin iyileşme kalitesi ve hızında bir fark oluşmadığını söylemektedir.

İyileşme sürecinde losyonunun mu merhemin mi iyi geldiğine dair son karar, tamamıyla sizlerin kişisel bir kararıdır.

Fakat şunu bilmelisiniz ki, seçeceğiniz seçenek ne olursa olsun, aşağıdaki talimatlara uyarsanız dövmenize hiç bir şekilde zarar gelmeyecektir.


Neden Yeni Dövmede Losyon, Krem ya da Merhem Kullanılmalıdır?

Dövmeniz daha yeni olduğundan, o bölgenin yaralı olduğu aşikardır. Ilk 2-3 haftalık süreçte yara bölgesi çok dikkatli bir şekilde korunmalıdır, aksi taktirde enfeksiyon kapma, iltihaplanma riskleri oluşur ve iyileşmesi kalitesiz bir şekilde olur. Bu noktada dövme sonrası bakımı ürünleri çok yardımcı olmaktadır.

Bu ürünler, iyileşme sürecinde cildinizin en gerekli bileşenlerle beslenmesine yardımcı olmaktadır.

Bu bileşenler dövme bölgesi üzerine uygulandığında, bölgenin nemlenmesine ve yumuşamasına yardımcı olmaktadır. Bu da dövmenin en kısa sürede, sağlıklı bir biçimde iyileşmesine destek olmaktadır.

Piyasada birden fazla dövme sonrası bakım ürünleri mevcuttur. Birçoğu aynı amaca hizmet etse de, iyileşme sürecinde çeşitli aşamalar ve durumlar vardır. Ana ürünler dövme merhemleri, dövme losyon ve kremleridir. Bu losyon ve kremler, bazen dövme nemlendiricisi, dövme balı şeklinde de adlandırılmaktadır.

Dövme Merhemleri – Bu ürünler, genellikle iyileşme sürecinin ilk birkaç gününde kullanılmaktadır. Merhemler, diğerlerine nazaran daha fazla miktarda vitamin içermektedir, bu sebeple de cildin çok daha çabuk bir şekilde iyileşmesine yardımcı olmaktadır.

Merhemler iyileşmenin ilk aşamalarında çok faydalı olsalar da 2-3 günden daha fazla kullanılmaları tavsiye edilmemektedir, petrol bazlı olduğundan çok kalın ve yağlı yapıları vardır.

Cilde ince bir tabaka şeklinde sürülse bile, merhemin yapısı cildin rahat nefes almasını engelleyecektir. Dövme iyileşme sürecinde oksijen gibi doğal elementleri de, nefes alma yolluyla tenefüs etmelidir.

Merhemlerin temel bileşimleri A ve D vitaminleridir. Bu vitaminler vücut/cilt tarafından çeşitli sebeplerle kullanılmaktadır. Örneğin bunların en önemlisi, yaralı cildin daha etkili ve sağlıklı bir biçimde iyileşmesi gibi.

Dövme Losyonları, Kremleri ve Nemlendiricileri – Bu ürünler, merhemden sonraki aşamada da kullanılabileceği gibi, yeni dövme yaptırılır yaptırılmaz da kullanılabilmektedir.

Kremlerin aksine, losyonlar ve kremler iyileşme sürecinin başnıdan sonuna kadar tüm aşamalarda kullanılabilmektedir.

Losyon ve kremler, vitamin ve mineralleri içerse de, daha çok cildi nemli bırakmaya odaklıdır. Vitamin, mineral ve nemlendirici elementlerin birleşimi kesinlikle hiçbir şey kullanmadan (hiçbirşeyin kullanılmadığı kuru iyileşme süreci de bulunmaktadır) sürdürülen iyileşme sürecine göre daha kaliteli ve hızlı bir iyileşme sağlayacaktır.


Hangisini Seçmeliyim: Dövme Merhemi mi yoksa Losyonu mu?

Bu tamamı ile kişisel bir tercihtir. Kendi dövme artistinizin, kendi rutininde her kişiye uyguladığı gibi özel bir dövme sonrası bakım talimatı vermesi hiç bir problem yaratmayacaktır.

Hangi ürünü kullanmanız gerektiğine dair sizlere fikir verebilecek birkaç şey:

Merhemler –​ Eğer vitamin ve mineralden yoksun, sağlıklı bir beslenme alışkanlığınız yoksa (meyve ve sebze yemiyorsanız), bulunduğunuz yerden dolayı güneşe maruz kalamıyorsanız, merhemle sürece başlamak daha iyi olabilir.

Bunun sebebi, diğer losyon ve kremlerin aksine, merhemlerin daha iyi miktarda vitamin ve minerallere sahip olmasıdır, ki eğer sizde de hayat şartlarına bağlı olarak vitamin ve mineral eksikliği varsa cildinize daha faydalı olabilmektedir.

Ama unutmayın, ilk birkaç gün sona erdikten sonar, losyonlara geçiş yapmalısınız ki, merhemin o yoğun, yağlı ve nefes aldırmayan, deriyi boğan yapısı yüzünden dövmenizin mürekkebi zarar görmesin ya da deriden dışarı çıkmasın.

Losyon ve Kremler – Eğer cildiniz kuruluğa ve iltihaplanmaya daha yatkın ise, bu tür ürünleri en başından itibaren kullanmanız sizin için daha faydalı olacaktır. Bu losyonlar, cildinizin üst tabakası tarafından emilmekte ve nemi muhafaza ederek daha sağlıklı iyileşmesine yardımcı olmaktadır.


Krem, Losyon ya da Merhem Nasıl Uygulanmalıdır?

Şu çok önemlidir ki dövme sonrası bakım ürünleri doğru ve düzgün bir biçimde uygulanmalıdır, bu işlemin kmtü biçimde yapılması, iyileşme sürecini zayıflatabilir, ve hatta dövmenin renk soldurmasına kadar yol açabilir.

Aşağıda, ürünlerin daha etkili olabilmesi adına nasıl kullanılması gerektiğine dair birkaç adım göreceksiniz.

-Ellerinizi Yıkayın
Bu belki de en önemli adımdır, ve dövmenize dokunmadan önce mutlaka yapmanız gerekmektedir. Ellerinizi ılık bir suda, anti bakteriyel bir sabunla yıkadığınızdan emin olmalısınız.

Ayrıca elleriniz sabundan iyi bir şekilde arındırmalısınız ki, sabun kalıntısı dövme bölgesine kurumaya ya da iltihaplanmaya yol açmasın.

Elinizi iyi bir şekilde duruladığınız sürece, istediğiniz tür anti bakteriyel sabunu kullanabilirsiniz. Dövme bölgenizi ise doğal olan, hassas ciltlere uygun sabunlarla temizlemeniz gerekir (detayını aşağıda belirttik).

-Dövme Bölgenizi Yıkayın
Losyon ya da krem farketmez, dövme bölgenize dokunmadan önce mutlaka ellerinizi temizlemelisiniz. Aşağıda dövmenizi nasıl silmeniz gerektiğine dair yönergeler bulunmaktadır:

Temiz el ile dövme bölgesine ılık su uygulayınız

Sabunu dövme bölgesine sürerek, güzelce ovuşturarak dağıtınız. Özellikle de kurumuş kan ve mürekkep olan bölgelere odaklanın.

Sabunun alkolsüz ve parfümsüz olmasına, cilt dostu olmasına dikkat ediniz. Yapay parfümlerin ve kimyasalların deride kuruluk, kaşınma, iltihaplanma gibi yan etkileri olabilir.Önerdiğimiz sabunları bu link’te bulabilirsiniz.

Bölgeyi kirlerinden arındıktan sonra, sabun artığını ılık su ile temizleyiniz.

Dövme bölgesi temizlemesine ilişkin daha detaylı bilgi istiyorsanız bu linkteki makaleyi okuyabilirsiniz.

-Bölgeyi Kurulayın

Losyon ya da merhem sürmeden önce bölgenin tamamen kuru olmasına özzen göstermelisiniz. Losyon altında kalmış olan bir ıslaklık, kabuklu bölgenin içine girebilir, yumuşatabilir, ve bu da kazaran kabuğun düşmesine/çıkmasına/kopmasına sebep verebilir (Bu da beraberinde kabukla birliktedövme mürekkebinin de çıkması anlamına gelir; bu sebeple kabukların kendi kendine düşmesin özellikle çaba sarf edilmelidir).

Yıkadıktan sonra dövme bölgesinin kurumasını, isterseniz kendi haline bırakıp kendi kendine kurumasını bekleyebilirsiniz, isterseniz de kağıt havluyu bölgeye bastırarak ıslaklığı emdirebilirsiniz.

Eğer kağıt havluyu tercih ederseniz, bölgeyi çok dikkatli ve nazik bir biçimde kurulayınız, sertçe kurulamanız yara kabuklarının çıkmasına ve mürekkeb kaybına sebep olabilir. Ayrıca, havlunun kurularken de kabuklara yapışmamasına özen göstermeniz gerekmektedir.

Losyon/Merhem Uygulama Seçeneği

Bölge tamamen kurulandığında ve kuruduğunda, elinize ufak miktarda losyon sürün ve parmak uçlarınız ile bölgeye nazikçe ovalayarak yayın. Eğer dövmenin daha 2-3 günlükse, dövme bölgenizin acıması normaldir, bunu da aklınızda bulundurun.

Tüm bölgeye sürdüğünüze emin olun, fakat ayrıca konrol edin ki fazlaca veya kalınca sürülmüş olmasın. Makale içerisinde daha önceden de bahsedildiği gibi, kalın sürülmesi dövme bölgesini boğar, cilde nefes aldırmaz, iyileşme sürecini de uzatır, hatta ve hatta dövme mürekkebinin dıarı kusmasına sebep bile verebilir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s