“THE ICEMAN” – “BUZ ADAM” WIM HOF

Bu sefer,  öyle güzel bir çeviri ile karşınızdayım ki…
Bu insan evladı, belki de tüm insanlığa faydalı olabilecek bir metod ile kendine geliyor ve yaşadığı bu muazzam değişimi de kanıtları ile tüm dünya ile paylaşıyor.
Wim HOF’tan öğreneceğimiz çok şey var.
Yazıya buyrun :)
 “THE ICEMAN” – “BUZ ADAM” WIM HOF
-NEFES ALMAK YAŞAMDIR,  SOĞUK TANRIDIR,  HİSSETMEK  ANLAMAKTIR.

12 HAZİRAN 2016
1.jpg
Bu makalenin daha fazlası,  podcast olarak  BU  linkte sunulmuştur.

 “Ben ölümden değil,  hayatı dolu dolu yaşayamamaktan korkuyorum”
Wim HOF “Buz Adam”

 
Bugünün konuğu,  insanın potansiyeli hakkında herşeye meydan okumuş ve aklınızdan çıkmayacak, aklınıza kazınacak bir gerçek ile karşınıza geliyor:
Her birimiz neredeyse süperinsan sayılabilecek bir kapasitedeyiz ve  el değmemiş bir kaynağın sahibiyiz.
Karşınızda Wim HOF,  diğer ismiyle Buz Adam (The Iceman)

 
Hollanda doğumlu, dünya rekortmeni, maceracı, korkusuz ve insan deneği ünvanlarını taşıyan Buz Adam ın en bilinen yanı, aşırı soğuğa karşı dayanıklı tarafıdır.  Belki de en önemlisi ve akla yatkın, inandırıcı tarafı ise, bu yeteneklerine kapı açan, özel ve öğretilebilir  nefes alma tekniğidir. Şuanda Wim HOF metodu olarak bildiğimiz bu yöntem,  çok eskilerden beri uygulanan,  bir tür Hint öğretisi olan pranayama geleneğinden gelen yoga türüdür. Wim’in iddiası şudur ki,  kendisi bu yoga yöntemi ile,  “vücudunun termostatı”nı artırabilmekte ve bilinçli olarak adrenalin seviyesini yükseltebilmektedir(diğer bir değişle,  sempatik sinir sistemini harekete geçirebilmektedir.).
Bu pek olağan dışı gözükse de,  bu insanoğlunun başarmış olduğu ve 20 tane kadar dünya rekortmeni olduğu çılgın şeyler vardır:
> T-shirt bile olmadan, sadece şort ile Everest dağında 6700 KM rakıma kadar çıkmıştır.
> Çıplak ayak ile,  yine t-shirtsüz ama yalnızca şort ile birlikte, Finlandiya sınırlarından geçen kutup çizgisinde boylu boyunca maratona katılmıştır.
> Yine şort dışında birşey giymeden, Kilimanjaro dağına 2 günden kısa bir sürede tırmanmıştır.
> Kutup bölgesinde, buz kütlesinin altından 66 metre boyunca yüzmüştür.
> Buz dolu küvetin içinde,  neredeyse iki saat boyunca durmuş ve,
> 2011 senesinde,  Namib çölünü boylu boyunca,  hiç su içmeden geçmiştir.
Fakat dahası var.
Doktor gözetimi altında,  yine 2011 yılında,  kendisine “e.coli endotoxin” aşılanmasına izin vermiştir,  ki bu “virüs” bir insanı rahatlıkla çok hasta konumuna getirmektedir.  Buradaki fikir,  kendi yöntemi olan meditasyonu ve nefes alma tekniğini  kullanarak,  kendi otonom bağışıklık sistemini kontrol etmek suretiyle,  olası hastalık semptomlarını bertaraf edebilecek mi,  bunu test etmekti.
Ve Wim hasta olmadı…
Ayrıca Wim,  çoğu sefer bozacak gibi olsa da, iradesine sağdık kalarak, vejetaryen bir hayat sürmektedir. Yaklaşık 30 senedir,  akşam saat 6 dan sonra yemek yememektedir.
Tüm bunlar çok çılgınca görünebilir,  fakat Wim bunların hiçbirini bir şov için yapmıyor. – Bazı kişiler,  belgesellere konu olmak ya da bilimsel çalışmalara yer alacak kadar dikkat çekmek için aktörlük yapsalar da,  Wim böyle değil.
Wim’e eğer sorarsanız, kendisi özel bir insan değil.  Ona göre,  yaptıkları diğerleri tarafınca da yapılabilir ve kopyalanabilir, hatta öğretilebilir. Bu,  insan bilincini kontrol edebilmemizin mümkün olmadığını söyleyerek bizleri kısıtlayan eski öğretiler gibi değil de,  metabolizma hareketlerini artıran,  bağışıklık sistemini çok daha aktif olarak çalıştıran,  ayrıca vücut ısısını da kontrol edebilmemizi sağlayan,  yani vücudumuz üzerindeki süpergüçleri aktif olarak kullanabilmemizi sağlayan bir öğretidir.
Başka örnekler de var.  Wim, 4 günlük eğitimden sonra,  aynı virüsün gönüllü öğrencilerine de enjekte edilmesine izin verdi(tabi ki doktor gözetiminde ve bilimsel gözlem ekibi eşliğinde). Hiçbirisi hasta olmadı.  Şuanda ise grup öğrencilerini (çoğu normal yaşamında spor ile uğraşmayan insanlar) belli aralıklar ile Kilamanjaro dağına tura çıkarmaktadır.
 Etkileyici karakteri ve çekici yapısı olan bu muhteşem insan ile kilometrelerce yürüyerek,  insan biyolojisinden daha çok inanç sistemleri ile ilgili konuştuk. Bu keşfedilmemiş biyolojimiz ve akli potansiyelimiz ile ilgili müthiş bir yolculuktu.  Yoga hakkında, üzüntü, depresyon, değişim ve doğa bilinci hakkında konuştuk.  Aynı zamanda, hergün  günlük olarak kendimize gereksiz olarak koyduğumuz “limit”lerimiz ile ilgili, ve bu limitlerimize bağlı devamlı gelişebilen insani potansiyelimizi neden ve nasıl zorlamamız gerektiği ile ilgili konuşmalardı.
Konuştuğumuz temel konular şunlardı:
– İçsel yeteneklerimizi nasıl uyandırabiliriz
– Metabolizmamızı nasıl kontrol edebiliriz
Wim Hof metodunun arkasındaki bilim
– Acı ve kederden kurtulma yöntemleri – değişim ve gelişim için tetikleme
– Bilincimizin derinlerine iniş
– Gerekli mesajı 26 dünya rekoru ile iletmek
– Doğa ile iç içe ve uyumlu olmak
– Sempatik sinir sistemini nasıl bilinçli olarak harekete geçiririz
– Nefes alma ve aşırı soğuk
– Kandaki asidide oranı / Kandaki pH değerleri
– Gönüllü olarak vücuda enjekte ettirilen virüs
Kilimanjaro dağına tırmanış
– Acı yönetimi ve bilimsel bazlı yanık çalışmaları
– Kronik durumların tersine çevrilmesi
– Depresyon, acı, keder ve bağımlılık ile mücadele
– Kan akışına ilişkin antrenman
– Ruhsal,  çevresel,  etikle ilgili ve sağlığa ilişkin sorunlar
– Temel yol
– Wim Hof’un rutin bir günü
Son olarak,  Wim’den bir uyarı var:  nefes alma teknikleri, sakın ama sakın her hangi bir aktivite esnasında uygulamayın,  bu durum hayati tehlike yaratabilir.  Nefes alma tekniklerinin hissedilir derecede etkilerini hissedersiniz,  ve bu uygulama tam olarak açıklandığı şekilde ve her zaman için güvenli bir ortamda  yapılması gerekmektedir.  Wim’in metodu sizi çok güçlü bir şekilde soğuğa dayanıklı hale getiriyor.   Her zaman için uygulamayı zorlamadan yapmanız ve hareketleri yaparken vücudunuzu dinlemeniz gerekiyor.  Eğer doğru şekilde uygulanmazsa,  vücut ısısının ciddi seviyede düşmesine sebep verebilir ve hatta daha kötüleri de başınıza gelebilir.  Son olarak,  bir egzersiz programına başlamadan önce,  mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Bu bilgiler ışığında,  derin bir nefes alın ve kendinizi en çok ikna edici ve eşsiz bir konuşmanın ortasına bırakın.
Barış ve sevgilerle.
2.png

Linkimiz şuradadır efendim:
https://www.richroll.com/podcast/the-iceman-wim-hof/

Wim HOF’a  ilişkin linkler:
Youtube / Websitesi /
Arkaplan,  İçerik ve Referanslar: (Ne yazık ki,  içerikler İngilizce – FAKAT TedX konuşması,  YouTube üzerinden izlenirken,  Türkçe altyazı seçeneği var,  ve izlemenizi şiddetle tavsiye ediyorum.)
•           VICE: Inside The Superhuman World of The Iceman
•           TEDxAmsterdam: Wim Hof 11/30/10
•           PNAS: Voluntary activation of the sympathetic nervous system and attenuation of the innate immune response in humans
•           ScienceDaily: Research on ‘Iceman’ Wim Hof suggests it may be possible to influence autonomic nervous system and immune response
•           ABCNews: Iceman on Everest: ‘It Was Easy’ by Joseph Angier
•           HighExistence: The Wim Hof Method *Revealed* – How to Consciously Control Your Immune System
•           TheGuardian: Can the cold make you stronger? by Sophie Knight
•           GQ: How To Build Your Immune System by Ross Edgley
•           FreedomandFulfilment: Wim Hof Method Review: Deep Breathing & Cold Exposure to Supercharge Your Mind, Body & Spirit
•           DailyMail: Wim Hof Sets World Record for Climbing Everest In Just His Shorts
•           Lifehack: 9 Reasons Why Everyone Should Know Who Wim Hof Is
 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s