Uluslararası taşımacılık ve pandemi’nin etkisi

Herkese merhaba!

Uzun zamandır içinde bulunduğum bir sektör var: Taşımacılık

Taşımacılık alanında Türkiye’nin en büyük şirketlerinden birinde çalışmaktayım ve bu güne (19.04.2020 – Pazar) kadar şirketimin içinde 3 defa rotasyona tabi oldum. Böylelikle şirketimi ve içinde bulunduğu sektörü 3 farklı alanda da gözlemleyebilme şansına kavuştum. Bu durum elbette ki beni çok mutlu ediyor, çünkü ben öğrenen ve gelişmeyi seven bir insanım. Bu anlamda da çalıştığım şirket benim için ciddi bir okul niteliği taşımaktadır. Tabi bu süreçte ülkemizin de sektörümüzün de içinde bulunduğu koşulları canlı olarak görebileceğim bir pozisyonda da çalışmam, şu anki yazıyı sizlerle paylaşma isteğimi kamçıladı.

Sizlere paylaşmış olduğum bu yazı, Serdar CEBECİ tarafından kaleme alınmış ve APOSTO sitesinde yayınlanmış olan çok değerli bir yazıdır. Yazının linkini makalenin en altında bulabilirsiniz.

Yazıda, günlük yaşamımızda şirketimizi değil, ülkemizi değil, tüm dünya düzenini etkileyen bir pandeminin (covid 19 / coronavirus / çin virüsü) özellikle uluslararası taşımacılığı nasıl etkilediğine dair bilgiler bulacaksınız.

Keyifli okumalar!


Covid-19 salgını, hayatlarımızı ekonomik ve sosyal birçok açıdan olumsuz etkilediği gibi, lojistik ve taşımacılık sektörünü de etkisi altına almış durumda. Dünya Ticaret Örgütü, küresel ticaretin geçtiğimiz yıla kıyasla %32 oranında daralabileceğini öngördüklerini açıkladı. Tedarik zincirinin sürekliliğinin hayatî önem arz ettiği bu günlerde taşımacılık sektörü, tüm alt dallarında farklı zorluklar yaşıyor.

 • Deniz yolu: Deniz yolu %90’lık bir pay ile en çok tercih edilen taşıma türlerinin başında geliyor. Bu bağlamda virüsün konteyner ve mürettebat aracılığı ile hızla yayılması kaçınılmaz bir hâle geliyor. Çin’de limanların karantina altına alınması; gemilerin planlanan tarihlerde kalkmaması ve ekipman kıtlığı yaşanması gibi problemlere sebep olmuş durumda.
 • Çin-Amerika ticareti geçtiğimiz ay toplam hacimde %13 oranında düşüş yaşadı. Bu gibi talebin az, gemilerin fazla olduğu durumlarda hat sahipleri sefer iptal etme, uğrak limanı azaltma, yük kaydırma gibi aksiyonlar almak durumunda kalırlar. Özellikle salgının Çin Yeni Yılı’na denk gelmesinden ötürü deniz ticareti şubat ayında zor günler yaşadı.
   
 • Hava yolu: Salgının sebep olduğu olumsuzluklardan en çok etkilenen taşıma kolu şüphesiz hava yolu. Hava yolu kargolarının %60-70’lik bir bölümü yolcu uçakları ile taşınıyor. İptal edilen yolcu seferleri ve ülkelerin uyguladığı seyahat yasakları, hava kargoculuğunu durma noktasına getirdi. Yaşanan kapasite kıtlığı hava taşımacılığındaki fiyatları tüm dünyada ani bir şekilde yükseltti. Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği, hava yolu ticaretindeki talebin yıl sonunda %15 oranında düşebileceğini açıkladı.
   
 • Kara yolu: Sınır kapılarında şoförlerin karantina altına alınmasından ötürü ciddi yoğunluk yaşanıyor. Salgının ciddi can kaybına sebep olduğu Avrupa ülkeleri sınırlarını araç geçişlerine çoktan kapattı. İspanya, Fransa, İtalya gibi birçok Avrupa ülkesi iç bölgelere sağlık malzemesi ve gıda dışındaki sevkiyatları sınırlandırmış durumda.


Peki sektör, bu zorluklar karşısında nasıl çözümler üretiyor ve önlemler alıyor?

 • Deniz yolu: İnsan temasının en az olduğu taşımacılık kanalı olan deniz yolu yaşanan bütün olumsuzluklara rağmen geçtiğimiz yılın payına oranla büyüme gösterdi. Diğer taşımacılık kanallarına getirilen kısıtlamaların deniz taşımacılığını ön plana çıkarması bu durumun başlıca sebebi olarak gösterilebilir. Zira Çin’den çıkan bir geminin ABD’ye varması ortalama 18-19 gün sürüyor. Dolayısıyla mürettebatta görülebilecek bir salgın belirtisi gemi henüz varış yapmadan tespit edilip, kontrol altına alınabiliyor.
   
 • Deniz yolu, Avrupa ve Orta Doğu ticaretinde kara yoluna ciddi oranda alternatif olabiliyor. Buna ek olarak limanların fumigasyon (tüm zararlı etmenlerin yok edilmesi) tedbirlerini artırmaları da deniz yolunu diğer taşıma kanallarına göre daha güvenli bir alternatif hâline getiriyor. Ticaret yasakları yüzünden varış yapan yüklerin uzun süre bekleyeceklerini öngören alıcılar ürünlerinin olabildiğince geç gelmesini tercih ediyorlar. Armatörlerin uygulamaya başladığı gemileri düşük hızda çalıştırma kararı denizdeki süreyi uzattığı için gemiler bir anlamda depo olarak kullanılabiliyor.
   
 • Hava yolu: Uçaklar hâlen dünya ticaretindeki en hızlı taşıma yolu. Salgın ile mücadelede ekipman ve ilaç ihracatında zamanlama kritik önem taşıyor. Bu sebepten ötürü Turkish Cargo, Air Canada ve Qatar Airways gibi önde gelen hava yolu firmaları uçaklarını tıbbi malzeme taşımacılığına açtıklarını duyurmuşlardı. Yolcu uçaklarının kargo uçağı olarak kullanılmasına başlandığından beri fiyatlarda da düşüş gözlemlenmeye başlandı.
   
 • Kara yolu: Uluslararası Nakliyeciler Derneği, yaşanan sıkışıklığın önüne geçebilmek için sınır kapılarında şoför, konteyner ve dorse değiştirme uygulamasına geçtiklerini açıklamıştı. Bu tedbirlerin yanı sıra tırlar kapsamlı bir dezenfekte sürecinden geçiyor.
   
 • Yakın gelecek: Salgını kontrol altına alana kadar evlerimizde izole olduğumuz şu günlerde artan e-ticaret hacmi küçümsenmeyecek düzeyde. Tüketici davranışı anlamında önceliklerimizin değiştiği bir döneme tanıklık ediyoruz. İnsan gücünün önemini yitirip yitirmeyeceği sektörde eskimeyen tartışmalardan biridir. Bu süreci atlattıktan sonra insanlığı ne bekler tahmin etmek güç ancak sonu olmayan bir yolculuk olan ticarette uluslararası taşımacılık, ışınlanma icat edilmediği sürece bu yolculuğun bir parçası olmaya devam edecek.

LİNK:

https://apos.to/s/5e934df30f010b761cb4a5ae

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s