Merhaba İş Arıyorum ama Kimsecikler Geri Dönmüyor Diyenlere

GörselMerhaba iş arıyorum ama kimsecikler geri dönmüyor diyen herkese,

“Daha çok beklersin” diyen kişinin sözüne mi itibar edeceksiniz yoksa “birazcık daha sabretmen gerekiyor, başaracaksın” diyen birisinin sözüne mi? Aslında 2’side aynı kapıya çıkıyor, aynı anlamı içeriyor… Ama… Uslüp farkı var işte. Burada ne yapılması gerekiyor, biliyor musunuz? Sabretmek! Ne yazık ki ben de şu an bir iş arayan olarak sabrediyorum. Ne kadar tüm kanallarımı kullansam da, network’ümü (kimisi de torpil diyor, olsun, uslüp farkı :) ) de bunun içine katıyorum, iş bulmak bu dönemde kolay değil. Sırf Türkiye’de değil, araştırmayı biraz geniş tutarsanız, dünya’daki genç işsizlik oranlarının giderek arttığını ve şu anda dünyanın birçok ülkesinde gençlerin iş bulamadığını veya işe çok geç yerleştiğini farkedeceksiniz. bu farkındalık tabiki de sizi karamsarlığa veya kapitalizme karşı küfre düşürebilir. Aman dikkat! Ağzımızı bozmayalım. Onu herkes yapar, biz başka şey istemeliyiz. (Burada biraz Ali Ağaoğlu’nun reklamına da değinme yaptım ama, esprisiz hayat geçmez arkadaşlar…) Mesela,  her iş görüşmesinde “özel sorular” ile gitmeliyiz. Bu bizim işverenin veya işveren vekilinin (İK’cılar İş kanunu içinde bu şekilde tabir ediliyor ;) ) gözüne girmemiz bir kenara, işe kabul edilmesek dahi, işverenin isteklerini öğrenerek bir sonraki iş görüşmesine daha hazırlıklı olarak gitmiş oluruz.

Neyse, şimdi konumuza dönelim. İleride işveren vekilliği, Türkiye ve DÜnya İstihdam piyasası hakkında da yazılarım olacak, ama şimdilik Jill Kempka’nın yazmış olduğu şu makaleyi okuyarak (her ne kadar Türk kültüründen biraz uzak yazı olsa da) kafamızı dağıtalım ve rahatlamaya çalışalım.

İşte yazı:

———————————

Bir iş teklifi mi bekliyorsun? Bu süreyi 4 haftaya uzat…

Eğer son zamanlarda bir iş görüşmesine katıldıysan, geri dönüşlerini beklemek gerçekten can sıkıcı olabilir. Belki de şirket size karar verme sürecinin birkaç süreceğini söyledi, fakat şimdi 2.gündesin, hatta 4, belki de üzerinden 1 ya da 2 hafta geçti. Bu normal mi? Aslında, evet. NACE Piyasa Araştıra şirketinin İşe Alım süreçleriyle ilgili yapmış olduğu bir araştırma tespit etmiştir ki, işverenlerin yeni işe girenler için harcadıkları süre ortalama 24.2 iş günü.

Peki bu bekleme sürecini daha az rahatsız edici olarak nasıl geçirebilirsin? İşte size bazı tavsiyeler:

1)      Görüşme yaptığınız şirketi en azından haftada 1 arayın ve durumun ne olduğunu öğrenin, ve bu pozisyon için ilginiz olduğunu göstermeye devam edin. Onlar için neden büyük bir değer olduğunuzu yeniden vurgulayın ve bu iş fırsatının neden sizi bu kadar heyecanlandırdığını anlatın.

2)      Diğer işlere başvurmaya devam edin. Belki seveceğiniz başka bir iş fırsatı yakalamış olursunuz; böylelikle iş arama süreciniz de aktif devam etmiş olur.

3)      İş/Arkadaş ağınız ile ortak çalışın. İş başvuruşu yaptığınız firmada çalışan bir tanıdığınız veya tanıdığın tanıdığı var mı yok mu diye araştırın. Eğer bir bağlantı bulursanız, neden orada çalışmak istediğinizi açıklayın ve şirket hakkında daha fazla bilgi edinin. Toplayacağınız her hangi bir ek bilgi karar verme sürecinde işinize çok yarayacak (aslında bu her iki açıdan bakılmalı, hem sizin karar verme süreciniz açısından hem de firmanın karar verme süreci açısından)

4)      Rahatlamaya bakın. Oyun oynamak gibi eğlenceli işler yaparak aklınızı dağıtın. Veya işe başlamadan önceki bu sahip olduğunuz ekstra saatlerin değerini bilin ve bunu fırsat olarak kullanın. İşe başlamadan önce size engel olacağını düşündüğünüz konuların üzerine gidin (bu bir doktor ziyareti olabilir, arabanıza bakım yaptırma olabilir, yemek hazırlamak olabilir, gibi gibi)

Bir iş görüşmesinde sonra işverenden bir cevap beklemek çok zor olabilir. Şunu aklınızda tutun ki 4 haftalık süre ortalama bir süredir, kendinize hemen yüklenip işsiz kaldım demeyin. Pozitif kalın ve iş arama çabalarınıza devam edin.

Ve şimdi şöyle bir soru da sorulmasını bekleyin:

“Bizden cevap beklerken, bu kadar süre içerisinde neler yaptın?

Link: http://manpowergroupblogs.us/manpower/career-coach/2013/02/21/waiting-for-a-job-offer-expect-a-4-week-wait/

Yazar: Jill Kempka

Çeviren: Çağrı Çığman

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s